Laboratuvar Hizmetleri

GÜBRETAŞ’ın Yarımca ve İskenderun ve İzmir Tesislerinde yerleşik bulunan laboratuvarında kimyevi, organik, ve organomineral gübre, toprak, bitki ve sulama suyu analizleri yapılmaktadır.

Yarımca Laboratuvarı TS EN ISO/IEC 17025 “Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği için Genel Şartlar” standardına göre TÜRKAK tarafından denetlenmiş ve akredite edilmiştir. TS EN ISO/IEC 17025 Akreditasyonu ile Yarımca Laboratuarı’nda gerçekleştirilen analizler, uluslararası alanda da geçerliliğe sahiptir.

Yarımca Laboratuvarı, Tarım Bakanlığı’nın 2009/28 No’lu tebliği kapsamında kimyevi gübrelerin piyasa ve şikâyet denetimlerinin analizinde, referans kuruluştur.

GÜBRETAŞ LABORATUVARLARINA TÜRKAK’TAN ULUSLARARASI AKREDİTASYON ONAYI

Günümüzde gıda ve çevre güvenliği gibi konular giderek daha çok önem kazanırken, bu alanda hizmet veren laboratuvar ve analiz kurumlarının önemi de artıyor. Avrupa Birliği süreciyle ilgili normlar çerçevesinde, bu tür laboratuvarda kalite standardının korunması ve sürdürülmesi için bazı kriterler esas alınıyor. Bu kriterler, “bir kez test edildiğinde her ülkede kabul görecek” kalite güvenilirliğinin yakalanmasını amaçlıyor